Dorota Kościukiewicz-Markowska

– pomysłodawczyni i redaktor naczelna magazynu „Szczęście podaj dalej” (www.szczesciepodajdalej.com ).  Absolwentka Psychologii Pozytywnej na Uniwersytecie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Neurokognitywistyki na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Pisarka, felietonistka, szkoleniowiec, wykładowca, mówca. Założycielka i nauczycielka medytacji uważności w Szkole Szczęścia. Twórca projektu i kierownik badań nad roczną medytacją „Medytacja 365”.

Medytację praktykuje od ponad 15 lat. Ukończyła certyfikowane przez Mindfulness Nirakara z Madrytu szkolenia z „Nauka umysłu i medytacji”, „Droga Shamaty – medytacji uważności” oraz „Cztery aspekty Mindfulness” przeprowadzone przez cenionego przez Dalajlamę nauczyciela medytacji Alan’a Wallace’a (www.alanwallace.org) w CIDEB – Międzynarodowym Centrum Studiów nad Buddyzmem w Pedreguer w Hiszpanii, jak również szkolenie „Sztuka Medytacji” przeprowadzone przez Lama Rinchen. Uczestniczyła również na szkoleniach i warsztatach medytacji u takich nauczycieli jak: Tony Karam w Casa Tibet Mexico (www.casatibet.org.mx), Dalajlama w Dharamsala Indie a także James Low, Sakjong Mipham Rinpoche, Barbara Martens. Jest w trakcie siedmioletnich studiów nad pogłębioną praktyką medytacyjną (The Complete Path) (2 lata w Hiszpanii i kolejne pięć lat w International Buddhist Academy (IBA) w Katmandú, Nepal).
Jest certyfikowanym nauczycielem Heroic Imagination Project – programu „Rozumienie ludzkiej natury” profesora Philipa Zimbardo. Ukończyła szkolenie z „Zarządzania konfliktem” realizowane przez Macieja Milczanowskiego z Centrum Zimbardo d/s rozwiązywania konfliktów.
Autorka książki „Bajeczki nie tylko dla Majeczki. Mądre bajki z dobrą puentą”, które zawierają dużą ilość psychologii pozytywnej, psychologii relacji, psychologii emocji, oraz uważności.
Dorota przez siedem lat mieszkała w Meksyku, gdzie zdążyła przesiąknąć praktycznymi ideami psychologii pozytywnej – szczęściem bez powodu, życzliwością dawaną a nie oczekiwaną oraz bliskimi relacjami z innymi ludźmi. Dziś obie te perspektywy psychologii pozytywnej – praktyczną i teoretyczną przekazuje w Polsce, ucząc, że szczęście nie jest chwilową emocją a stanem umysłu, dzięki któremu możemy odwrócić naszą świadomą bądź nieuświadomioną niechęć życia. Finalnie zobaczymy w sobie nie tylko człowieka, któremu żyć się zachce, ale który w pełni zacznie wyrażać siebie. Z szacunkiem dla swojej autonomii ale i dla odrębności innych. W równowadze ze sobą i za światem.
Dorota uważa, że każdy człowiek ma w sobie olbrzymi potencjał i ważne jest tylko jego odkrycie i ujawnienie światu. Kluczem do tego ujawnienia jest świadomość, a bezpośrednim narzędziem do jej poszerzenia jest uważność. Stąd we wszystkich szkoleniach, felietonach, książkach, bajkach i całej działalności podkreśla rolę zatrzymania się i innego spojrzenia na rzeczywistość, uważnego życia zgodnego z samym sobą oraz wyjścia z automatyzmów.
W Meksyku Dorota pracowała jako modelka, biorąc udział w wielu kampaniach reklamowych, reklamówkach telewizyjnych czy pokazach mody (galeria)
Po powrocie do Polski Dorota pogłębia zainteresowanie sztuką. W 2007 roku zaczyna przygodę z malarstwem, w wyniku czego powstaje wystawa „Malowane na dwa serca” eksponowana w 2009 roku w Berlinie i Szczecinie (galeria). Pracując nadal jako dyrektor artystyczny, fotograf i wizażysta wydaje album „Pałac kolorów” (www.palackolorow.pl), który dzięki współpracy z międzynarodową firmą kosmetyczną Kryolan, sprzedaje się w największych miastach na całym świecie. W tym czasie Dorota współpracuje z różnymi czasopismami, w tym z magazynem „Make-up trendy” pracując przy tworzeniu okładek i edytoriali. Równolegle tworzy i wykonuje kampanie reklamowe jako dyrektor artystyczny, fotograf i wizażysta dla takich marek jak: Kryolan, Wibo, Glazel.
W 2012 roku Dorota wydaje swoją pierwszą powieść pt. „Bez wysiłku” (www.bezwysilku.pl), która opisuje poszukiwanie sensu życia. Powieść jest w dużej mierze oparta na prawdziwej historii autorki z okresu mieszkania w Meksyku. Książka opisuje zmagania z samą sobą, zmiany schematów i proces do innego spojrzenia na zawsze zmienną i nie poddającą się naszym kaprysom rzeczywistość.
Od roku 2012 zarzuca wizualną działalność artystyczną, koncentrując się na pisaniu, szkoleniach i wykładach. Obecnie zajmuje się przede wszystkim życiem, medytacją uważności, psychologią pozytywną oraz tematem szczęścia i pisaniem bajek dla dzieci z puentą.
Prywatnie mama cudownej Majusi i żona równie cudownego Pawła. Ogromna marzycielka. Wierzy, że świat można zmienić na lepszy, trzeba tylko „puścić pierwszy klocek w ruch” i potem jak w domino zacznie się reakcja łańcuchowa – stąd pomysł na magazyn „Szczęście podaj dalej”. Uwielbia swojego kota Funia, psa Tofika, naturę, kwiaty, park Kasprowicza, długie spacery,  jogę i Szczecin.